- To wydarzenie minęło.
Palmirskie Zaduszki – przestrzenie naszej pamięci
9 listopada @ 11:00 - 13:00
5pln
Palmirskie Zaduszki – przestrzenie naszej pamięci
Spacer zakłada aktywny udział uczestników przez dzielenie się refleksjami, wyrażanie odczuwanych emocji. Przewodnik występuje w roli interpretatora, który kieruje uwagę na subtelne granice światów – realnego i metafizycznego, ukazując niejednokrotnie zaskakujący punkt widzenia. Wszystko to ma na celu wytworzenie więzi z bohaterami poznawanej historii, przez osobiste doświadczenie uczestnictwa w kreowaniu narracji.
Wydarzenie rozpocznie się od zwiedzania wystawy muzealnej, a zakończy wizytą na cmentarzu-mauzoleum. W muzeum uczestnicy dowiedzą się m.in. kim były ofiary Akcji AB i potajemnych egzekucji odwetowych, poznają także wybrane przedmioty prezentowane na ekspozycji.
Spacer po cmentarzu i pobliskim lesie będzie zaproszeniem do refleksji na temat przestrzeni naszej pamięci w odniesieniu do wydarzeń historycznych i doświadczenia bycia w miejscu zbrodni. Wspólnie zastanowimy się także nad rolą otaczającej przyrody – w jaki sposób ziemia i las przechowuje oraz współtworzy krajobraz pamięci.
Początek spaceru w Muzeum, zbiórka przy szatni.
Do udziału w spacerze zapraszamy osoby dorosłe. Udział młodszych osób wyłącznie pod opieką rodziców bądź opiekunów.
Prowadzenie: Maria Kamińska – adiunktka w Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry, zrzeszona w sieci Interpret Europe, zajmującej się interpretacją dziedzictwa. Absolwentka podyplomowych studiów varsavianistycznych na Wydziale Historii UW, teatrologii w IS PAN, słuchaczka studiów Korzenie totalitaryzmu XX wieku: Auschwitz – Holokaust – Ludobójstwa na Uniwersytecie SWPS.