- To wydarzenie minęło.
Na odsiecz powstańczej Warszawie
29 września @ 14:00 - 15:00
29 września o 14.00 wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej odsłonimy tablicę pamiątkową poświęconą Zgrupowaniu Stołpeckiemu Armii Krajowej.
Zgrupowanie Stołpeckie zwane popularnie Zgrupowaniem Stołpecko-Nalibockim było zgrupowaniem partyzanckim Armii Krajowej, utworzonym na Kresach Wschodnich. Toczyło walki w latach 1943–1945. Początkowo na terenach Nowogródczyzny, a następnie w Powstaniu Warszawskim oraz na Ziemi Piotrkowskiej i Kielecczyźnie.
W ciągu niecałego miesiąca, od 29.06.1944 do 26.07.1944 r. podjęło ponad 500-kilometrowy marsz z Puszczy Naliboskiej w kierunku Warszawy przez tereny zajęte przez Niemców. Historyczna trasa przemarszu przebiegała w jej krańcowym etapie m. in. przez Beniaminów-Wieliszew-Olszewnicę-Krubin-Janówek-Okunin-Nowy Dwór (ul. Warszawska dn. 25.07.1944 r.)-linia Wisły-Dziekanów Polski. Jednym z ważniejszym etapów marszu było przekroczenie linii Wisły przez most im Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ta ważna przeprawa wówczas obsadzona była przez oddziały niemieckie. Jednak dzięki zbiegowi szczęśliwych okoliczności Zgrupowaniu udało przejechać most. Jak wspominają sami uczestnicy marszu, gdy czoło kolumny wjeżdżało na most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Dworze jej koniec był jeszcze w Okuninie. W warunkach okupowanej Ojczyzny przemarsz Zgrupowania przyniósł mieszkańcom miasta w okresie okupacji nadzieję i powiew wolności, co zasługuje na godne upamiętnienie.
-
autor: Martyna Oleśkiewicz