- To wydarzenie minęło.
Nowodworska Róża Wiatrów – koncert piosenki żeglarskiej
14 lipca @ 17:30 - 21:00
Zapraszamy na Nowodworską Różę Wiatrów, czyli koncert piosenki żeglarskiej. W tym roku bawimy się na Plaży Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim 14 lipca od godziny 17:30.
Wystąpią dla Państwa:
Henryk Czekała „SZKOT” i SZKOCKA TRUPA
„Szkocka Trupa” to zespół, który w 2004 r. założył Henryk Czekała „Szkot“, na co dzień lider grupy „Mechanicy Shanty”, a jeszcze wcześniej współzałożyciel zespołu „Ryczące Dwudziestki. Skład „Szkockiej Trupy” nie jest stały, to otwarta formuła. Szkot zaprasza do niej różnych muzyków. Raz jest to więc duet, raz trio, kwartet, a czasem lider występuje solo. Najczęściej jest to trio. Niezmienny jest za to program koncertów – są to zawsze jego ulubione utwory, stąd też tytuł recitalu „Moje ukochane…”, w domyśle piosenki, a wśród nich szanty (marynarskie pieśni pracy), piosenki żeglarskie zarówno autorstwa Czekały, znane z repertuaru Mechaników Shanty, Ryczących Dwudziestek, jak i Jerzego Porębskiego, Witka Zamojskiego, Tomka Opoki, Janusza Sikorskiego i wielu, wielu innych. Tylko na koncertach Szkockiej Trupy można usłyszeć obok siebie takie hity żeglarskiej sceny jak „Hiszpańskie dziewczyny“, „Cztery piwka“, „Umbriaga“, „Jacht rock’n’roll“ czy „Klipry”, „Wzgórza Walii”, „Maui” i „Miasto” jednak w nowych aranżacjach, inaczej interpretowane, inaczej zaśpiewane i zagrane. Dzięki otwartej formule i różnorodnemu repertuarowi, koncerty „Szkockiej Trupy” są ciekawe, niespotykane i zaskakujące. Szkot ma bardzo dobry kontakt z publicznością, szybko potrafi wciągnąć ją do zabawy, wspólnego śpiewania, a bluegrassowe, bluesowe, countrowe czy folkowe wersje znanych utworów doskonale wypadają zarówno w kameralnym otoczeniu (tawerna, klub, dom kultury), jak i na dużych, plenerowych imprezach (festiwale, regaty, święta miast).
Mechanicy Shanty
Zespół wykonujący szanty i piosenki żeglarskie. W swoim repertuarze mają także utwory z pogranicza folku irlandzkiego, muzyki bluegrass, czy country.
Grupa powstała w 1985 roku w Gdyni i szybko zyskała duże uznanie wśród publiczności. Są laureatami większości festiwali pieśni żeglarskiej w Polsce (Shanties w Krakowie, Bałtyckiego Festiwalu Pieśni Morskiej w Gdyni, Świnoujskiego Wiatraka i wielu innych).
Koncertowali w Finlandii, Holandii, Szwecji, Niemczech, USA. Mają za sobą sesje nagraniowe dla radia i telewizji.
Fenomenem zespołu tworzonego przez sześć osób jest fakt, iż mieszkając w różnych miastach spotykamy się regularnie by wspólnie grać i śpiewać.
Pierwszą płytę pt. „Mechanicy Shanty” nagrali i wydali przez Polskie Nagrania w roku 1989. Z naszych informacji wynika, że była to najlepiej sprzedająca się kaseta i płyta z muzyką żeglarską (do dziś 90 000 egz.). W 1990 r. zmienił się częściowo skład zespołu. Słychać to na kolejnej kasecie nagranej w 1991 r. pt. „Zapach lądu”. Na początku 1995 roku zespół wrócił prawie w całości do składu z pierwszej płyty. W tym samym roku skład został powiększony o bluegrassowe banjo. Zmiany instrumentarium dają się usłyszeć na płycie koncertowej „Live’97”. W dwa lata później wydaliśmy płytę studyjną pt. „W granicach folku” – gdzie poza pieśniami żeglarskimi można usłyszeć ślad pozażeglarskich fascynacji muzycznych.
Przygotowujemy się do nagrania kolejnej płyty z której część materiału jest już grana od pewnego czasu na koncertach.
Z „Mechanikami Shanty” możecie przypomnieć sobie takie przeboje jak: Dziki włóczęga, Żegluj, Maui, Green Horn, Irlandzki wędrowiec, Denis Land, Hiszpanka z Callao, Herzogin Cecille, Polka, Eliza Lee, Sześć błota stóp….
Szkutnicy Dźwięków
formacja doświadczonych muzyków, którzy przez lata z powodzeniem wykonywali własne interpretacje znanych utworów m. in. z kręgu piosenki żeglarskiej, a od 2021 roku pracują nad autorskim programem włączając do repertuaru coraz więcej własnych utworów żeglarskich i morskich. Kilkadziesiąt zagranych koncertów (pod szyldem Szkutnicy Dźwięków) zarówno na dużych plenerowych scenach jak i małych scenach klubowych, eventowych i tawernianych m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania, Torunia, Gdańska, ale także wielu turystycznych miejscowości naszego regionu na Krynicy Morskiej poczynając przez m. in. Braniewo, Ostródę, Siemiany, Wilimowo, Rukławki, Sztynort i Wilkasy na Rajgrodzie kończąc (łącznie kilkaset zagranych koncertów przez muzyków w różnych konfiguracjach). Dynamiczny przekaz, interakcja z publicznością, eksplozja emocji i niezapomniane wrażenia ze wspólnej zabawy. Starannie dobrany repertuar, który stanowi mix własnych aranżacji największych żeglarskich”hitów” i autorskich dynamicznych utworów od lat doceniany nie tylko przez widzów ale także przez organizatorów festiwali żeglarskich, gospodarzy klubów, tawern i eventów firmowych. Ekspresja muzyków, instrumentarium (gitary elektroakustyczne, gitara elektryczna, bas i perkusja) oraz spora dawka improwizacji, co sprzyja angażowaniu publiczności do wspólnej zabawy
Oprócz tego będą też atrakcję dla najmłodszych w postaci animacji i konkursów.