Twierdza Modlin

PROJECT OVERVIEW

Twierdza Modlin

W 1806 r. wielki strateg Napoleon Bonaparte, doceniając strategiczne położenie Modlina zdecydował o powstaniu w tym miejscu twierdzy, która wkrótce stała się kwaterą główną Księstwa Warszawskiego. Budowę twierdzy rozpoczęto w 1807 roku wg planów szefa inżynierii armii cesarskiej F. Chasseloup. W pracach fortyfikacyjnych aktywny udział brali polscy inżynierowie m.in. ppor. Ignacy Prądzyński. Powstały wówczas umocnienia w kształcie półwału z 5 bastionami otwarte od strony rzeki. Twierdza była systematycznie rozbudowywana do 1812 roku, wówczas po klęsce wyprawy Napoleona na Moskwę siły rosyjskie rozpoczęły kontratak.
Do Modlina armia rosyjska dotarła 5 lutego 1813 r. Twierdza przetrwała dziesięciomiesięczne oblężenie i ostatecznie poddała się dopiero 1 grudnia 1813 r. Po Powstaniu Listopadowym, Rosjanie docenili położenie twierdzy i włączyli ją do systemu obrony Carskiej Rosji. W 1834 r. Modlinowi nadano nową nazwę Nowogieorgiewsk, nazwa ta, jako urzędowa przetrwała do 1915 r. W latach trzydziestych XIX wieku rozpoczęto budowę olbrzymich koszar o łącznej długości 2250 m obliczonych na 20 tys. żołnierzy, które do dzisiaj są najdłuższym budynkiem w Europie. W roku 1844 naprzeciw twierdzy w widłach rzek zbudowano ponadto neogotycki spichlerz.
W połowie lipca 1915 roku siły niemieckie dotarły do Modlina. 10 sierpnia twierdza została odcięta od jednostek polowych, trzy dni później rozpoczął się ostrzał artylerii forów. 19 sierpnia wojska niemieckie przepuściły atak na cytadelę i tego samego dnia o godzinie 19.00 zdobyły twierdzę. Niedługo, po zakończeniu I wojny światowej twierdza ponownie stała się miejscem działań wojennych. Już w lutym 1919 r. wybuchła wojna polsko-bolszewicka.
W tym czasie dowódcą twierdzy był płk Edward Malewicz. Twierdza miała w założeniu spełniać rolę przyczółka w obronie Warszawy. Stacjonowała tutaj 5. armia pod dowództwem gen. Sikorskiego w sile 46. tys. ludzi. Siły te nazywano grupą Modlin. W okresie niepodległości Twierdza została zagospodarowana na licznego rodzaju szkoły wojskowe, w koszarach mieściła się szkoła Kadetów, Szkoła Podchorążych Broni Pancernej, Centrum Wyszkolenia Saperów i wiele innych prestiżowych jednostek Wojska Polskiego.
Twierdza we wrześniu 1939 r. stanowiła ważny przyczółek obrony stolicy. Modlin skapitulował dopiero 29 września, gdy nie było sensu dłuższej walki, po kapitulacji stolicy. Zniszczenia w Modlinie były wielkie. Niemcy wykorzystywali twierdzę m.in. na ośrodek szkolenia poborowych Wermachtu. Modlin został wyzwolony 18 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną.
Od zakończenia wojny do lat 90-tych mieściły się tu jednostki wojska polskiego. Obecnie Twierdza Modlin jest jedną z największych atrakcji turystycznych północno-zachodniego Mazowsza.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 5 =